Monday, June 17, 2024
25.1 C
Prague

12 tipov, ako behať v daždi s radosťou!

Tipy na behanie v daždi

Ak radi beháte vonku, nie je dôvod, prečo by ste to nemohli robiť po celý rok. Pri starostlivom plánovaní a sledovaní počasia si môžete užívať beh v horúcom, chladnom, daždivom aj daždivom období. Je dôležité mať vhodné oblečenie a dostatok energie a hydratácie, najmä pri dlhých behoch.

TIP: Ak beháte v daždi, nezabudnite si obliecť svetlé oblečenie, najlepšie s reflexnými prvkami, aby vás autá dobre videli.

Daždivé počasie nemusí vždy znamenať, že musíte zrušiť svoj beh alebo behať doma či na bežeckom páse v posilňovni. Navyše, ak trénujete na preteky, beh v daždi je celkom výhodný. Väčšina z nich nie je zrušená kvôli dažďu. Pomôže vám to lepšie sa pripraviť. Budete sa cítiť lepšie pripravení nielen psychicky, ale aj fyzicky a žiadny dážď na trati vás už neprekvapí. Okrem toho, keď prší, teplota vzduchu často klesá, čo môže uľahčiť beh v horúcom lete. Bude to pre vás menej namáhavé a môže vám to dokonca pomôcť zlepšiť výkon a dosiahnuť lepšie časy.

Tu je niekoľko tipov, ako si zabezpečiť bezpečnejšie a pohodlnejšie cvičenie v daždi.

1. Situácie, keď je lepšie vynechať beh alebo zostať doma na bežiacom páse

Hoci “príliš chladno” alebo “príliš horúco” zvyčajne závisí od osobných preferencií a pocitov každého jednotlivca, môžu nastať situácie, keď je lepšie ísť na bežecký pás alebo beh úplne vynechať. Ide najmä o extrémne poveternostné podmienky, ako je veľmi chladné počasie s teplotami pod mínus 10 stupňov Celzia, ktoré zvyšuje riziko omrzlín a iných zdravotných komplikácií. Ak teploty dosiahnu extrémne nízke hodnoty, je lepšie zostať doma alebo navštíviť najbližšie fitnescentrum. Opakom je príliš horúce počasie s vysokými teplotami nad 35 stupňov Celzia a vlhkosťou nad 70 alebo 80 %.

2. Nebehať počas búrky

Samotný beh v daždi je úplne bezpečný, ale ak je v okolí búrka, hromy a blesky, nechajte beh doma a namiesto toho sa vyberte na bežecký pás. Aj keď milujete beh, nestojí to za riziko, že vás zasiahne blesk.

3. Noste čiapku

Pri behu v daždi je najlepšou voľbou čiapka. Zabraňuje tomu, aby vám kvapky dažďa padali priamo do očí, takže lepšie vidíte na trať aj v silnom lejaku. Pri výbere bejzbalovej čiapky nezabudnite vopred myslieť na teplotu a ročné obdobie, v ktorom ju budete nosiť. Ak je horúco a daždivo, vyberte si priedušnú s dostatočným vetraním, aby ste sa vyhli prehriatiu.

Ak je chladno, daždivo a veterno, vyberte si čiapku z hrubších materiálov a na ochranu uší si cez ňu nasaďte fleecovú čelenku. Čelenka vám tiež pomôže zabrániť tomu, aby vám klobúk pri silnom vetre odfúklo z hlavy.

4. Oblečte sa vo vrstvách

Ak je veľmi chladné a daždivé počasie, je lepšie nosiť viacero vrstiev. Najdôležitejšia je vrstva najbližšie k telu. Noste oblečenie, ktoré je vyrobené z tzv. technické tkaniny. Sú to napr. polypropylén alebo CoolMax, ktoré odvádzajú vodu a pot od pokožky.

Vašou vonkajšou vrstvou by mala byť vetru a vode odolná bunda alebo vesta. Nenoste obyčajný nepremokavý plášť do dažďa, pretože bude zachytávať vlhkosť a teplo v blízkosti vášho tela a vy sa len zaparíte. Vyhnite sa tiež bavlne (vrátane ponožiek), pretože má tendenciu absorbovať vodu. Ak vás takéto počasie zastihne priamo na pretekoch, odporúčame vyrobiť si pršiplášť z veľkého vreca na odpadky vystrihnutím prieramkov a otvoru na krk. Keď sa preteky začnú, po niekoľkých metroch sa začnete zahrievať a už ho nebudete potrebovať. Po ceste ju môžete ľahko odtrhnúť a vyhodiť. Vďaka tomu pred samotnými pretekmi úplne nezmoknete a na trať vyrazíte relatívne suchí.

5. Nepreháňajte to s prílišným vrstvením

Príliš veľa vrstiev oblečenia je jednou z najväčších chýb, ktorých sa bežci dopúšťajú, keď idú behať v daždi. Oblečte sa do takých teplotných podmienok, ako keby bolo sucho a približne o 10 stupňov Celzia viac. Samotné vrstvenie vás v suchu neudrží. Ak nebežíte s dáždnikom nad hlavou, aj tak zmoknete. Ak teda máte na sebe veľa vrstiev, budete mať na sebe zbytočne viac mokrého a ťažkého oblečenia. A to predsa nechcete!

6. Byť viditeľný

Ak bežíte po ceste, a to nielen v silnom daždi, je dôležité, aby ste boli pre vodičov viditeľní a predišli tak zbytočným nehodám. Berte do úvahy, že ak ste na ceste a prší tak silno, že takmer nevidíte na cestu pred sebou, je pravdepodobné, že vodič je na tom rovnako – nevidí takmer nič.

Preto si vyberte vrchné vrstvy oblečenia, ktoré sú veľmi ľahké a najlepšie s reflexnými prvkami. Je tiež dobré mať so sebou čelovku, ktorou si môžete posvietiť v prípade potreby a zníženej viditeľnosti. Pri behu v daždi majú vodiči často nielen zlú viditeľnosť, ale zvyčajne ani neočakávajú, že bežcov na ceste uvidia.

7. Noste správnu obuv

Je dôležité nosiť obuv s dobrou trakciou, ktorá pomáha priľnúť k povrchu.

Počítajte s tým, že trasa, po ktorej budete bežať, bude počas dažďa šmykľavejšia, a teda nebezpečnejšia. Ak sú podrážky topánok opotrebované, riziko zranenia sa výrazne zvyšuje a situácia je oveľa nebezpečnejšia. Stratu priľnavosti bežeckých topánok zistíte jednoducho pohľadom na podrážku. Okrem toho, ak sú vaše topánky opotrebované a roztrhané, znamená to, že by ste ich mali čo najskôr vymeniť.

Ak sa chystáte na preteky a pred štartom veľa prší, radšej si obujte staršie topánky a ponožky. Topánky a ponožky, v ktorých plánujete pretekať, si uložte do plastového vrecka. Tesne pred štartom sa prezlečte do suchého oblečenia. Pri silnom daždi sa však zvyčajne nevyhnete úplnému premočeniu topánok vrátane ponožiek. Existuje riziko vzniku pľuzgierov, ktoré sú veľmi bolestivé a dlho sa hojia. V tomto prípade sa odporúča, najmä v prípade dlhších pretekov, nasadiť na suché ponožky igelitové vrecká, aby sa zabránilo úplnému premočeniu ponožiek a eliminovala sa tvorba nepríjemných pľuzgierov.

8. Zabráňte odreninám

K odreninám môže dôjsť pri behu na suchu alebo v daždi. Riziko sa však zvyšuje, ak zmoknete. Ak plánujete behať dlhší čas a chcete predísť odreninám, naneste si mastnejší krém na časti tela, kde hrozí odreniny alebo pľuzgiere. Odporúča sa napríklad. indulona alebo čistá vazelína. Ide najmä o časti tela, ako sú chodidlá, vnútorná strana stehien, podpazušie, línie športovej podprsenky u žien a bradavky u mužov.

9. Chráňte svoju elektroniku

Umiestnite mobilný telefón do vrecka so zipsom alebo vodotesného puzdra. Pri behu v daždi si nenoste slúchadlá a nechajte ich doma. Aj tak sa budete musieť venovať okolitej premávke a navyše nechcete, aby ich zničil dážď. Navyše, ak nemáte slúchadlá s háčikmi, môžu vám ľahko vypadnúť a vy ich úplne stratíte. Možno si to ani nevšimnete hneď. Čo sa týka bežeckých hodiniek – väčšina z nich je vodotesná, ale zďaleka nie všetky. Ak teda nosíte hodinky pri behu v daždi, radšej si vopred skontrolujte ich špecifikácie, aby ste poznali obmedzenia a aby vám dlho vydržali plne funkčné.

10. Sledujte bežeckú dráhu a svoj krok

Po prvé – ak sa rozhodnete bežať v daždi, je lepšie bežať cez deň ako za tmy, keď je znížená viditeľnosť a zvyšuje sa riziko zranenia. Vždy by ste mali byť opatrní, ale beh v daždi znamená, že musíte byť mimoriadne opatrní, pretože cesty a chodníky sú klzké. Odporúča sa robiť menšie kroky a predovšetkým dbať na správny behúň. Je to podobné, ako keď bežíte po chodníku s vedomím, že sa tam môže nachádzať veľa koreňov, skál alebo konárov, o ktoré môžete zakopnúť. Buďte mimoriadne opatrní, aby ste nevstúpili do diery alebo veľkej kaluže, ktoré môžu byť predvojom. V ideálnom prípade si vyberte trasu, ktorú dobre poznáte, aby vás pri behu v daždi nič neprekvapilo.

Bežte uvoľneným a pokojným tempom. Nezabudnite, že váš výkon v daždi závisí od podmienok, v ktorých bežíte. Počítajte s tým, že čím silnejší je dážď, tým je pravdepodobnejšie, že váš výkon utrpí. Pripravte sa na to, že nemusíte dosahovať také dobré výsledky ako zvyčajne. Snažte sa nesústrediť na svoje tempo! Jazdite podľa citu a sústreďte sa skôr na svoju bezpečnosť ako na rýchlosť.

Počúvajte svoje telo a v prípade potreby upravte tempo alebo vzdialenosť. Ak sa necítite dobre, nie je hanba spomaliť alebo dokonca skrátiť trasu.

Rovnako si dávajte pozor na varovné príznaky vyčerpania z tepla alebo podchladenia. Vyčerpanie z tepla sa môže prejaviť náhlym nástupom únavy, nevoľnosti, závratov, bolesti hlavy a zmätenosti, zatiaľ čo príznaky podchladenia vyzerajú ako nadmerné trasenie, vyčerpanosť, zmätenosť, nejasná reč a strata pamäti. Ak sa u vás vyskytne niektorý z týchto príznakov, mali by ste prestať behať a vyhľadať pomoc.

11. Čo najrýchlejšie sa prezlečte z mokrého oblečenia

Pri behu zvyčajne cítiť teplo. Nezabudnite však, že ste stále mokrí. Musíte sa čo najrýchlejšie prezliecť do suchého oblečenia. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko prechladnutia spôsobené náhlym poklesom telesnej teploty po ukončení aktivity.

Potom sa ako po každom behu nezabudnite dostatočne hydratovať a ľahko pretiahnuť. Na tento účel je dobré použiť penový valec. Niekedy sa môže stať, že bolesť po studenom behu sa prejaví až nasledujúci deň.

12. Vysušte si obuv

Keď sa vrátite z mokrého behu alebo pretekov, nezabudnite sa postarať o svoju bežeckú obuv. Vyberte vložky a naplňte ich pokrčenými novinami. Vďaka tomu si topánky udržia svoj tvar a rýchlejšie vyschnú. Nevkladajte ich do sušičky na bielizeň ani do blízkosti ohrievača. Môžu sa zmenšiť alebo zdeformovať, takže vám už nemusia správne sedieť.

Slovo na záver

Najťažšie je behať v daždi často hneď na začiatku behu. Ale keď sa rozhodnete začať sa hýbať a postupne sa zahrievať, zvyčajne zistíte, že vás to skutočne baví. Navyše je to ďalší skvelý nástroj na spoznávanie seba samého. Ocitnete sa v nepríjemnej zóne. To tiež posilní vašu psychickú odolnosť a v tej chvíli budete mať pocit, že zvládnete každú prekážku, ktorá sa vám postaví do cesty. Skrátka, budete sa cítiť ako drsňák!

Nakoniec nezabudnime na staré dobré príslovie: “Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie.”

Hot this week

12 wskazówek, jak biegać w deszczu z radością!

Wskazówki dotyczące biegania w deszczu Jeśli lubisz biegać na świeżym...

12 rad jak i s radostí běhat v dešti!

Tipy pro běhání v dešti Pokud rádi běháte venku, není...

Tętno fartlek to droga do biegowej perfekcji!

Nasi przodkowie zaczęli biegać, gdy ścigali zdobycz lub uciekali...

Tepový fartlek je cesta k bežeckej dokonalosti!

Naši predkovia začali behať, keď prenasledovali korisť alebo utekali...

Tepový fartlek je cesta k běžecké dokonalosti!

Běhat začali již naši předkové, kdy pronásledovali kořist či...

Topics

12 wskazówek, jak biegać w deszczu z radością!

Wskazówki dotyczące biegania w deszczu Jeśli lubisz biegać na świeżym...

12 rad jak i s radostí běhat v dešti!

Tipy pro běhání v dešti Pokud rádi běháte venku, není...

Tętno fartlek to droga do biegowej perfekcji!

Nasi przodkowie zaczęli biegać, gdy ścigali zdobycz lub uciekali...

Tepový fartlek je cesta k bežeckej dokonalosti!

Naši predkovia začali behať, keď prenasledovali korisť alebo utekali...

Tepový fartlek je cesta k běžecké dokonalosti!

Běhat začali již naši předkové, kdy pronásledovali kořist či...

3 Struktury treningowe Heart Rate Fartlek (B+)

Nadszedł czas, aby przenieść swój trening na wyższy poziom...

3 štruktúry tréningu srdcovej frekvencie Fartlek (B+)

Je čas zobrať váš tréning na ďalšiu úroveň s...

3 Struktury tréninku tepového fartleku (B+)

Je čas vzít váš trénink na další úroveň s...
spot_img

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img