AUDIO VERZE ČLÁNKU
|
Stalo sa vám, že ste sa začali nútiť do behu? Už to nie je taká zábava? Odkladáte beh o ďalšiu hodinu? Alebo vás dokonca prestalo baviť behať? Nevzdávajte sa, zmeňte to. Stačí len málo a už sa nebudete môcť nabažiť vzrušenia. Tu je 25 tipov, ktoré vám zaručene pomôžu. Behanie je nudné. Príliš únavné. Bolí to. Je to samotárske. A neprináša okamžité výsledky. Nesúhlasíte? Aj keď si nemyslím, že tieto výhovorky sú nemiestne (alebo dokonca pravdivé), chápem, že beh nie je láska na prvý pohľad pre každého, kto sa rozhodne zaviazať si šnúrky a vyraziť do ulíc.
Ak ste úplný začiatočník a prvé kroky k behu vás desia, alebo ak už beháte, ale upadli ste do otravnej rutiny, sme tu, aby sme vám pomohli dostať sa na správnu cestu. Prešli sme bežecké blogy a články profesionálnych trénerov a zozbierali sme pre vás ich najlepšie rady, ako sa pri behu zabaviť.
Zabudnite, čo bolo
Nech už máte akékoľvek pochybnosti alebo obavy z behu, zabudnite na ne. „Zabudnite na trénera, ktorý vás nútil behať za trest. „Vyhoďte z hlavy spomienky na detstvo, keď ste neboli „športovcom“. To, že vás behanie nebavilo v detstve, neznamená, že vás nemôže baviť aj dnes!“ Je to naša vlastná hlava, ktorá hádže klacky pod nohy. „Byť bežcom nie je o rýchlosti alebo zručnosti, ale o myslení. Nezáleží na tom, či kilometer zabehnete za 2 alebo 10 minút, dôležitá je len túžba obuť si topánky a tešiť sa na to, že vyjdete von.“
Stanovte si cieľ
Stanovenie cieľa pre každý beh je dôležité, uvidíte svoj pokrok a získate dobrý pocit z úspechu. „Keď som začal behať, používal som lavičky pozdĺž cesty. Pri každom ďalšom behu som si stanovil cieľ zabehnúť o jednu alebo dve viac. Samozrejme, môžete si dať aj kreatívnejšie výzvy, napríklad beh okolo troch rôznych parkov v jednom behu.
Spomaľte
Keď začnete bežať, nevenujte pozornosť rýchlosti. Veľa ľudí sa na začiatku nechá odradiť, pretože sa snažia bežať rýchlo. Vyčerpajú sa, zničia sa. Cítia sa frustrovaní a demotivovaní. Bežte konverzačným tempom, to znamená tak, aby ste sa počas behu mohli normálne rozprávať. Hoci môžete mať pocit, že ak to nebolí, necvičíte dostatočne intenzívne, pamätajte na to, že si budujete aeróbnu vytrvalosť a učíte svoje telo pracovať efektívne, čo sú kľúčové faktory pre beh.
Vytiahnite svojich priateľov
Áno, keď beháme sami, môžeme sa cítiť izolovaní, ale je toho toľko, o čom sa dá hovoriť. „Dohodnite si stretnutie s priateľom, ktorého ste dlho nevideli, a choďte si spolu zabehať!“ Behanie môže byť aj skvelou romantikou: „Štúdia ukázala, že páry, ktoré spolu behajú, sa nerozchádzajú. Vezmite teda svoj objav von na krátky beh alebo prebuďte nové vášne vo vašom dlhodobom vzťahu. Oheň, ktorý sa rozhorí po behu, môže spáliť ďalšie kalórie – viete, o čom hovorím ;-).“
Hrajte hry
Pamätáte si na všetky tie hlúpe cestovné hry, ktorými sa vás rodičia snažili zabaviť na dlhých cestách autom? Teraz sa môžu hodiť! Zahrajte si so spolucestujúcim slovný futbal alebo hľadajte písmená abecedy na značkách okolo cesty.
Objavte nové cesty
Ak by ste každý deň jedli na obed to isté, za chvíľu by vám bolo z jedla zle a rovnako je to aj s behom. Každodenný beh po tej istej trase vás unaví. „Nemusí to byť nič zložité, stačí opadané lístie v parku alebo západ slnka pri rieke. Zamiloval som si behanie na jeseň v lese. Cestovanie za behom sa oplatí: „Beh je najlepší spôsob, ako spoznávať a objavovať nové miesta.“
Nechajte sa rozmaznávať
Nechcem, aby to znelo povrchne, ale niekedy je nové vybavenie to, čo motivuje. „Skvelé bežecké oblečenie ma núti bežať rýchlejšie a dlhšie. Keď budem mať čas (a peniaze), kúpim si nové topánky alebo tielko ako odmenu za tvrdú prácu. „Ak v ňom chcem neskôr bežať preteky, môžem si ho predtým vyskúšať!“
Šťastný koniec!
Ak by ste sa mohli na konci náročného behu na niečo tešiť, čo by to bolo? Čo tak „Pivo! Odporúčam vám, aby ste svoj beh zakončili dobre vychladeným!“ „Bežte s kamarátkou alebo priateľom do obľúbenej reštaurácie na dobrý brunch! Nech žije runch! ☺“ Niektorí ľudia bežia na zmrzlinu, iní sa bežia pokochať mláďatkami v zoo kútiku. Doprajte si čokoľvek, na čo sa tešíte!
Prebuďte sa so slnkom
Zmena denného času, kedy beháte, má veľký vplyv na váš výkon a celkovú náladu. Aj keď vyhrabať sa ráno z teplej postele je kruté, mnohé štúdie ukázali, že tí, ktorí ráno behajú, získavajú viac než len krásu východu slnka. Vedci tvrdia, že ranní bežci majú viac energie, menšiu chuť do jedla a lepšie spia ako tí, ktorí behajú večer.
Preskúmajte okolie
Navštívte najbližší bežecký obchod a kluby, určite stretnete niekoľko ľudí, s ktorými môžete behať spoločne. „Zodpovednosť a tlak na pokračovanie v skupine funguje, bez ohľadu na to, či sa cítite unavení alebo počasie nie je ideálne.“
Pripojte sa k bežeckej skupine Myšlienky Běžca+ na FB. V komunite spoznáte nových ľudí s podobnými záujmami a cieľmi, s ktorými je zábava a ktorí, čo je najdôležitejšie, radi pomáhajú iným.
Slúchadlá do ucha!
Keď sa mnohí bežci dostanú do bežeckého splína, siahnu po hudbe. Je to úžasná kombinácia: „Môžete byť rockovou hviezdou vlastného hudobného videoklipu, ktorý natočíte počas behu! Čas rýchlo uplynie.“ Zoznam skladieb je dobré usporiadať podľa BPM (počet úderov za minútu), ale zahrňte doň aj podcasty alebo skeče zo stand-up komédií.
Vyskúšajte si trail
Trailový beh v žiadnom prípade nie je nudný. „Predtým, ako som objavil trailový beh, som si nemyslel, že by som si mohol beh zamilovať viac, ale od môjho prvého behu ULTRA v Novohradských horách viem, že beh v prírode je vzrušujúci a úžasný šport.
Čítajte, stojí to za to
Hľadajte zdroje informácií, ktoré vás budú motivovať k tomu, aby ste sa stále učili nové veci a využívali ich v praxi. A presne to je cieľom našej vznikajúcej webovej stránky Myšlienky bežca. Už teraz vám môžem prezradiť, že na vás čaká viac ako 370 prvotriednych článkov o tréningu, strave, zdraví, ako aj články pre úplných začiatočníkov či tréningové plány. Z času na čas navštívte našu webovú stránku alebo stránku FB, kde budeme pravidelne zdieľať obsah.
Do naha!
Nie doslova, mám na mysli vyhodiť občasné technologické vychytávky. Ak ste bežec závislý na meračoch tepu, kalorimetroch, meračoch prevýšenia atď., skúste ich nabudúce nechať doma. Bez inteligentných hodiniek, ktoré by sledovali vaše kilometre a spálené kalórie, si budete užívať radosť zo samotného behu. Behanie vám vyčistí hlavu, zbaví vás stresu a zbaví vás starostí. Ste to len vy a cesta.
Pomôžte behom!
Myslím, že neexistuje iný šport, ktorý by bol tak spojený s charitou ako beh. Ak nemôžete nájsť vlastnú motiváciu k behu, urobte to pre nejakú vec. Nájdite behy alebo virtuálne výzvy organizované na podporu rôznych neziskových organizácií.
Myslite na beh ako na stretnutie
Nie je to práve vzrušujúce, ale naplánovať si beh dopredu v kalendári dobre slúži svojmu účelu. „V dennom plánovači vidím, že je to len 30 alebo 60 minút času z celého dňa, a aj keď bežíme pomaly, je to lepšie ako nič!“
Fandite naplno!
Zažiť bežecké podujatie ako divák, možno so zvoncom v ruke, je jeden z najlepších spôsobov, ako zapaľovať vášeň pre beh. Choďte povzbudzovať do cieľa miestneho behu. Nadšenie a radosť bežcov v cieli vás nakazí. Pripomeňte si, prečo milujete behanie, a povedzte si: „Bežecká komunita je úžasná, už len preto, že ma vytiahla z mojej (veľmi introvertnej) ulity.“
Pretekajte! Pretekajte! Pretekajte!
Vyberte si jedny z nadchádzajúcich pretekov a skutočne uhraďte štartovné. Ak ste do pretekov vložili peniaze, nebudete chcieť poľaviť v tréningu. Môžete si vybrať ľubovoľné preteky – farebné behy, bahenné behy, maratóny. Zažiť atmosféru pretekov je neuveriteľne motivujúce a inšpirujúce. Na začiatok si nájdite miestne preteky na 5 km.
Šliapnite na to!
Rýchlostný tréning môže bolieť (dobre, dobre, bolí veľa), ale môžem vám sľúbiť, že sa určite nebudete nudiť. „Behať je ľahké,“ povie vám každý, kto už behá, „a vyhnúť sa nude je ešte ľahšie. Možno to znie trochu drsne, ale skúste behať do kopca, možno len pre zmenu prostredia, alebo si vyberte intervalový tréning a behajte na okruhu, kde len meníte rýchlosť.“
Buďte online
Ak vás zaujímajú naše vybrané tipy, ďalšie nájdete online! Bežecká komunita je obrovská a každý vám rád poradí, takže sa o nej podeľte a rozprávajte sa v skupine Myšlienky bežca. Nezabudnite zdieľať fotografie svojich úspechov alebo zábery z behu. Použite svoj profil v našej komunite Myšlienky bežca a podeľte sa oň s ostatnými.
Zmerajte si svoje úspechy
Zaznamenávajte si svoj bežecký život. Ak ste analytický typ, môžete si viesť tabuľku v Exceli alebo použiť webové stránky ako Garmin Connected alebo Strava. Keď sa zlepšíte a budete sa cítiť istejšie vo svojom behu, môžete sa pozrieť späť a mať hmatateľný záznam o svojom pokroku. Ste spokojní so svojím pokrokom? Asi je čas na poriadnu odmenu!
Postavte sa výzvam!
Ubehli ste niekoľko pretekov na 5 km a chcete sa posunúť ďalej. Prihláste sa na preteky za niekoľko mesiacov, ktoré sú momentálne trochu nad vaše sily. Možno je to beh do kopca, beh po teréne alebo nová vzdialenosť – čokoľvek, čo vám pomôže, aby ste sa nedostali do pasce nudy a rutiny. Na preteky sa môžete od augusta pripravovať aj v rámci našej plánovanej celoročnej virtuálnej výzvy, kde môžete sledovať, koľko kilometrov ste nabehali a ako sa porovnávate s ostatnými.
Dodržujte svoje predsavzatia!
Môžete napríklad sledovať rozhodnutie jedného z bežcov, že každý deň v roku zabehne 5 km. Nemyslím si, že je potrebné ísť do takého extrému. Skúste tomu dať poriadok a pravidelnosť a rozhodnite sa behať 3-krát týždenne počas prvých dvoch mesiacov. Po dvoch mesiacoch pridajte jeden deň a ak pocítite zmenu a zlepšenie, skončite pri 5 behoch týždenne. Stále je to ťažšie, ako to vyzerá, ale je to skvelý spôsob, ako si udržať motiváciu a zodpovednosť.
Urobte si prestávku
Mnohí bežci sa zhodujú v tom, že svoj skutočný vzťah k behu si uvedomili, keď prestali behať na čas. Je beh skutočnou láskou alebo smrteľným nepriateľom? „Ak beh naozaj neznášate a ste unavení zo všetkých trikov, ako sa do neho prinútiť, možno beh naozaj nie je šport pre vás, alebo možno teraz nie je ten správny čas na behanie.“ A je pravda, že láska k behu sa nezrodí zo dňa na deň. „Je to ako mať vzťah. Najprv sa vám to páči, potom sa vám to páči veľmi, ale potom sa niečo stane a vy potrebujete prestávku. Potom sa do vzťahu vrátite a uvedomíte si, ako veľmi vám chýbal. A vtedy sa zamilujete.“
Chcete bežať
Stať sa bežcom znamená vidieť cenu každého kroku, ktorý urobím. Musíte naozaj chcieť bežať preteky, ktoré ste si stanovili. Ak chcete zabehnúť maratón, vidina jeho cieľa vás vedie pri každom tréningu, aj keď sa vám práve nechce bežať. Túžba dosiahnuť cieľ musí byť vždy silnejšia. Je veľmi dôležité vedieť, PREČO beháte.
Jeden môj kamarátka mi napísala: „Vďaka behu sa cítim živá, plná sily a spojená sama so sebou.“
Možno beh nie je pre každého, ale ak to nevyskúšate, nikdy sa to nedozviete. Tipy v tomto článku vám môžu pomôcť aspoň spríjemniť si beh, nájsť v ňom zábavu. Keď začnete behať, nezabúdajte, že to nie je len fyzický boj, ale aj duševný, že to nebude vždy len zábava, tým si môžete byť istí. Ak však nájdete psychickú silu na prekonanie prvých ťažkých behov, tie ďalšie budú skutočným zážitkom!