Ako ošetriť mokré bežecké topánky?

Date:

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Pravdepodobne sa to stalo aj vám. V lete vás nečakaná búrka zastihla príliš ďaleko od akejkoľvek možnosti ukryť sa pred dažďom. Alebo v zime to bola studená, mokrá bahnitá kaša, ktorá nám v posledných rokoch robila spoločnosť najmä v mestách častejšie ako biely, jemne chrumkavý sneh, po ktorom (keď ho nie je veľa) sa tak sviatočne behá (ak máte správnu obuv).

A možno to bolo niečo iné, čo spôsobilo, že tvoje milované bežecké topánky boli úplne a úplne premočené do poslednej nitky šnúrok ešte skôr, ako si prišiel domov, a potom si stál v kúpeľni s nimi v rukách, pričom sa ti zdalo, že každá z nich váži o kilo viac, a rozmýšľal si, čo máš teraz robiť.

Odpoveď je prekvapivo jednoduchá. Existuje jedna vec, ktorú by ste v takejto situácii rozhodne nemali robiť, a jedna vec, ktorú by ste rozhodne mali urobiť. Ak nič nepokazíte, do 24 hodín bude pacient (vlastne dvaja) opäť na nohách.

2 kroky na záchranu mokrých topánok

  1. Nikdy neumiestňujte mokré alebo vlhké bežecké topánky do blízkosti topenia, krbu alebo čohokoľvek iného, čo je priamym zdrojom sálavého tepla. Patrí sem napríklad balkón, ktorý je na letnom slnku horúci. Vlhkosť by určite zmizla rýchlejšie, to je pravda, ale spolu s ňou by sa stratila funkčnosť aspoň niektorých technologických prvkov, ktoré sa skrývajú v každej aspoň trochu slušnej bežeckej topánke. Špeciálne materiály, z ktorých sa skladajú jednotlivé časti bežeckej obuvi, sú v skutočnosti citlivé na rýchle zmeny teploty v oboch smeroch, čo znamená, že im škodí prílišné teplo aj prílišný chlad. Ak vám jeden pár vydrží dlho, skúste si všimnúť, ako sa počas roka mení pocit z behu v týchto topánkach v závislosti od toho, ako sa vonku mení teplota.
  2. Správny postup je taký, že (ak je situácia taká vážna) najprv vylejete vodu. Potom vytiahnete šnúrky, vyberiete vložky a jediné, čo zostáva urobiť, je dôkladne vycpať topánky novinami, prípadne papierovými utierkami, ak ste ešte nečítali noviny, a uložiť ich na dobre vetrané a, samozrejme, suché miesto (teda nie na balkón, ak stále prší).

Ak ste naozaj mokrí, pomôže vám, ak po niekoľkých hodinách raz alebo dvakrát vymeníte noviny a na druhý deň by ste mali byť schopní pokračovať v práci.

Ak nebudete otáľať, táto záchranná operácia vždy uvedie vaše topánky znova do pôvodného stavu.

Ak však beháte pravidelne, mali by ste striedať dva páry topánok, preto odporúčame, aby ste svojim „prirodzene opraným“ topánkam vždy dopriali aspoň jeden deň odpočinku navyše. Nielenže tým predídete zápachu, ale aj samotná obuv sa vám odmení tým, že vám dlhšie vydrží.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Tréningové štruktúry pre kombinovaný tréning rýchlosti a vytrvalosti.

Ak chcete byť úspešní na vytrvalostných tratiach, musíte pracovať...

Ako dosiahnuť efektívne spaľovanie tukov prostredníctvom nízkej intenzity cvičenia

Prsné pásy alebo športtestre, ktoré merajú tepovú frekvenciu, nazývame...

Ako zvýšiť VO2Max a zároveň zrýchliť: Efektívne stratégie na boj proti únave

Už takmer sto rokov sa hranice vytrvalostného výkonu spájajú...

PASCA PRE BEŽCA: Vynechávaš Warm up a Cool down? Hrozí ti vážné zranenie!

Všetky tréningy by sa mali začínať zahriatím a končiť...