Priebežné výsledky prieskumu: prečo beháme? Ako sú na tom Slováci 🇸🇰 a Češi 🇨🇿 Výsledok poznáme!

Date:

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Ako si mnohí z vás možno všimli, spustili sme rozsiahly bežecký prieskum Aký je slovenský bežec/bežkyňa? Jednou z otázok, na ktoré sme chceli odpovedať, je: Prečo ste začali behať?

Podľa toho, čo píšu bežecké časopisy, čo si všímame medzi príspevkami na FB a koľko rôznych bežeckých fitnes trénerov sa objavilo s ponukou svojich služieb, sa zdá, že všetci chceme to isté. Pravdepodobne sme začali behať, aby sme bežali ďalej a pokiaľ možno rýchlejšie. Potvrdili by to nespočetné preteky. A čo hovorí náš výskum na základe priebežných výsledkov? Po približne 3 týždňoch sa nám podarilo získať viac ako 1 511 autorizovaných odpovedí a toto číslo každým dňom rastie. Aby som bol presný, mal by som spomenúť, že volebné odhady sú vypočítané z 1 000 ľudí. Spektrum oslovenej bežeckej populácie zodpovedá štruktúre ľudí na FB a nebolo cielené. Kritériom na oslovenie bol vek 13-64 rokov, muži/ženy, ktorí sa venujú behu.

Priebežné výsledky ankety Aký je slovenský bežec/bežkyňa?



SK🇸🇰 (ČR🇨🇿)
77,24 % (76,35%) – Zlepšiť a udržať si fyzickú kondíciu
65,71% (69,82%) – Vyčistiť si hlavu
37,18% (42,91%) – Zníženie a následné udržanie hmotnosti
24,84% (25,45%) – Beh pre moju postavu
21,15 % (23,99%)- Beh mi pomáha na psychiku (depresia/úzkosť)
18,75% (14,75%) – Som pretekársky typ
18,27% (20,16%) – Beh mi zvyšuje sebavedomie
7,53% (10,36%) – Bežím, aby som oddialila starnutie
4,65% (3,49%) – Aby ste sa dostali medzi ľudí
3,37% ( 4,05%)- Beh ako liek na moje závislosti
Respondenti mohli odpovedať na viac ako jednu otázku.

Zapojte sa aj vy a vyplňte anketu !

[adning id=“64056″]

Z tabuľky je zrejmé, že drvivá väčšina ľudí behá, aby sa udržala v dobrej fyzickej kondícii, a beh berie ako psychoterapiu zameranú na vyčistenie hlavy, iné myšlienky a odpútanie sa od každodenných problémov. Jednoznačne necelých 15 % bežcov v ČR a 19 % v SR sú tí, ktorí milujú preteky a preteky sú pre nich hlavným dôvodom behu.

Tomuto zisteniu zodpovedá aj štruktúra a počet dotazov od zástupcov prvej skupiny bežcov v rôznych skupinách FB a obsah tém, ktoré sa tam riešia. A že ich nie je málo.

Diskutuje sa o tom, ako, kedy a v čom bežať? Čo robiť, ak vás niečo bolí? Kedy a čo jesť a piť? Alebo ako správne vyhodnotiť údaje zo športtestera, akú aplikáciu v mobilnom telefóne spustiť.

Bežci sa tu delia o radosť zo svojich prvých úspechov, keď zdolali magické vzdialenosti 5 km, 10 km… a zároveň opisujú fascinujúcu a elektrizujúcu atmosféru svojich prvých pretekov, ktoré sprevádza selfie s medailou… Fascinujúci je pohľad na podporné a motivujúce komentáre, keď sa niektorému z nich nedarí alebo sa mu nechce bežať…

Sú to nádherné príbehy, ktoré umožňujú skúseným matadorom vrátiť sa späť, pozrieť sa do minulosti a spomenúť si na chvíle, keď sami začínali s rovnakými pocitmi a emóciami. Existuje neviditeľná energia, ktorá spája tých, ktorí s behom len začínajú, s tými, ktorí týždenne nabehajú desiatky a niekedy aj stovky kilometrov.

Prečo však niekto, kto beží, aby si vyčistil hlavu, zjedol svoj návykový kúsok čokolády alebo zhodil pár kíl, rieši tieto problémy?

Odpoveď je zrejmá, začne podvedome opúšťať svoju dominantnú bežeckú skupinu a vydá sa na dlhú a pomalú cestu, na konci ktorej sa mu otvoria brány druhej skupiny, kde svoju nezastupiteľnú úlohu zohrávajú čas, vzdialenosť, pojmy ako kcal, km/hod, min/km či tepová frekvencia.

Čo spôsobilo, že dnes dokážete to, čo bolo pre vás v minulosti ťažko predstaviteľné alebo dokonca nemožné?

Jedným slovom, pohltila vás vášeň zvaná beh, vďaka ktorej ste získali nové sebavedomie, vyzeráte lepšie, cítite sa ešte lepšie a vidíte sa v inom svetle ako v predchádzajúcich obdobiach. Pravdepodobne ste si našli nových priateľov a beh sa stal spoločenskou udalosťou, ktorá zmenila váš životný štýl k lepšiemu. Jednoducho sa cítite silní, zdraví, šťastní a v mnohých z vás sa prebudila zdravá súťaživosť. Výsledkom je, že chcete byť lepší, začnete porovnávať časy a chcete prekonať svoje ďalšie míľniky, hľadáte svoje limity, chcete jednoducho bežať viac, rýchlejšie a ďalej… Zrazu si začnete klásť klasické otázky. Ako sa môžem presadiť? Čo by som mal robiť inak a lepšie? Ak ste sa dostali až sem, ste na najlepšej ceste stať sa bežcom.

Nedávno prebehla na FB veľmi zaujímavá diskusia. Téma bola prekvapivo strašne jednoduchá a komentárov nespočetne veľa. Kto je vlastne bežec?

Rovnakú otázku som položil svojmu priateľovi Pavlovi Baběrádovi. Zasvätenec vie, poviem to aj ostatným, že je to bývalý výborný pretekár v ČR a dnes možno ešte lepší tréner. Poskytol veľmi zaujímavú odpoveď. Človek, ktorý si jednoducho vezme topánky, ide behať a môže behať každý deň, pričom beží svoje kolá rovnakým spôsobom, je pre mňa hobík. Avšak v momente, keď má nejaký cieľ, behajú systematicky podľa tréningového plánu, sú podľa mňa už bežcami… Niečo na tom bude, nemyslíte?

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Tréningové štruktúry pre kombinovaný tréning rýchlosti a vytrvalosti.

Ak chcete byť úspešní na vytrvalostných tratiach, musíte pracovať...

Ako dosiahnuť efektívne spaľovanie tukov prostredníctvom nízkej intenzity cvičenia

Prsné pásy alebo športtestre, ktoré merajú tepovú frekvenciu, nazývame...

Ako zvýšiť VO2Max a zároveň zrýchliť: Efektívne stratégie na boj proti únave

Už takmer sto rokov sa hranice vytrvalostného výkonu spájajú...

PASCA PRE BEŽCA: Vynechávaš Warm up a Cool down? Hrozí ti vážné zranenie!

Všetky tréningy by sa mali začínať zahriatím a končiť...