Výkon, Rýchlosť, Vytrvalosť: 10 Zásad pre Efektívny Bežecký Tréning

Date:

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Beh je šport, ktorý si vyžaduje vyváženú kombináciu rôznych tréningových metód a stratégií, aby sa dosiahol maximálny účinok a zlepšenie výkonnosti. Bez ohľadu na to, či ste začiatočník alebo skúsený bežec, nasledujúcich 10 bodov poskytuje komplexný prehľad overených techník a prístupov, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu rýchlosť, vytrvalosť a celkové zdravie. Tieto body zahŕňajú dlhé vytrvalostné behy, optimalizáciu energetických zdrojov, tréning rýchlosti a mnoho ďalšieho. Každý z nich hrá kľúčovú úlohu vo vašom celkovom tréningovom pláne a mal by byť riadne zohľadnený. Dôkladné pochopenie a aplikácia týchto princípov vám poskytne silný základ pre dosiahnutie vašich bežeckých cieľov a ambícií.

 1. Dlhé a vytrvalostné behy
  Dlhé a vytrvalostné behy sú kľúčové pre rozvoj aeróbnych schopností. Tieto behy zvyšujú objem krvi, rozširujú cievny systém a podporujú tvorbu pomalých svalových vlákien s vysokým aeróbnym výkonom.
 2. Optimalizácia energetických zdrojov
  Behanie pri tepovej frekvencii na úrovni 60-80 % maxima umožňuje telu efektívnejšie ukladať glykogén a využívať tuk ako zdroj energie. Tieto procesy sú obzvlášť dôležité pre dlhé behy a chudnutie.
 3. Tréning rýchlosti
  Práca na rýchlosti začína, akonáhle prekročíme 80 % svojej maximálnej tepovej frekvencie. Bez tréningu rýchlosti nikto z nás svoj bežecký potenciál nikdy bez zbytku nenaplní.
 4. Zvyšovanie intenzity
  Postupné zvyšovanie intenzity behu vedie k dosiahnutiu laktátového prahu. Tréning na tejto úrovni je dobrý pre tvorbu nielen pomalého, ale aj rýchleho svalstva.
 5. Zlepšovanie kardiovaskulárneho systému
  Intenzívne behy zväčšujú veľkosť srdcovej komory a zvyšujú objem krvi prečerpanej pri jednom stiahnutí srdcového svalu. Tým sa zlepšuje výkonnosť srdca a rovnako hodnota VO2 max.
 6. Tréning na laktátovom prahu
  Tým, že budete trénovať na laktátovom prahu, telo sa naučí vylučovať menšie množstvo mliečnej kyseliny. To vám umožní udržať vysokú rýchlosť dlhšie.
 7. Práca na aeróbnej kapacite
  Kratšie a rýchlejšie úseky zvyšujú aeróbnu kapacitu. To zlepšuje množstvo rýchlych vlákien v našich svaloch a celkovú neuromuskulárnu kondíciu.
 8. Anaeróbny tréning
  Veľmi krátke a rýchle úseky (200-800 m na 95-100 % MTF) vás privedia do oblasti tréningu anaeróbneho. To pomáha zvyšovať vašu rýchlosť a vytrvalosť v pretekoch.
 9. Plánovanie tréningu
  Rýchlosť a vytrvalosť by mali byť súčasťou vášho tréningového plánu. Aj keď je niekedy jednoduchšie ich trénovať oddelene, pre dosiahnutie optimálnych výsledkov je dôležité ich kombinovať.
 10. Regenerácia a celková účinnosť tréningu
  Po každom rýchlom behu zaradte dva až tri dni ľahkej vytrvalosti pre regeneráciu a posilnenie celkovej účinnosti tréningu. Tiež ráno trénujte rýchlosť a neskôr popoludní si dajte ľahký aeróbny beh v dĺžke 30-40 minút.
Štěpán Běžec
Štěpán Běžechttps://www.myslienkybezca.sk
Tento článek je dílem redakce on line magazínu Běžec Benefit +

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Tréningové štruktúry pre kombinovaný tréning rýchlosti a vytrvalosti.

Ak chcete byť úspešní na vytrvalostných tratiach, musíte pracovať...

Ako dosiahnuť efektívne spaľovanie tukov prostredníctvom nízkej intenzity cvičenia

Prsné pásy alebo športtestre, ktoré merajú tepovú frekvenciu, nazývame...

Ako zvýšiť VO2Max a zároveň zrýchliť: Efektívne stratégie na boj proti únave

Už takmer sto rokov sa hranice vytrvalostného výkonu spájajú...

PASCA PRE BEŽCA: Vynechávaš Warm up a Cool down? Hrozí ti vážné zranenie!

Všetky tréningy by sa mali začínať zahriatím a končiť...