Ako bežať z kopca? Kto by to bol povedal, že je to také ťažké!

Date:

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Pravdepodobne si to nemyslíte, ale keď beháme, v skutočnosti neustále padáme. Pri každom kroku jednou nohou padáme dopredu na druhú, a keby sme nemali svaly na nohách, okamžite by sme sa na zemi roztiahli do šírky aj do dĺžky.

Namiesto toho najprv mierne natiahneme a potom stiahneme štvorhlavý sval stehna, čím sa koleno narovná a umožní nám opakovať pohyb. Pravidelný tréning posilňuje štvorhlavý sval stehna, takže si zvykne na nekonečné striedanie cyklov naťahovania a sťahovania, a výsledkom sú vytrénované svaly, ktoré (veľmi) nebolia.

To však nie je celkom pravda, keď sa rozbiehame z kopca, pretože naša predná noha dopadá na zem pod úrovňou zadnej nohy a my padáme dopredu oveľa výraznejšie. Natiahnutie štvorhlavého svalu musí byť väčšie a kontrakcia rýchlejšia, čo vedie k rýchlej a pomerne výraznej strate svalovej sily, čo je určite veľmi nepríjemné, najmä počas pretekov, keď viete, že vás čaká niekoľko kilometrov od úpätia kopca, z ktorého práve schádzate.

Na pretekoch, kde sa cieľ nenachádza na úpätí kopca, je skrátenie kroku relatívne rozumným riešením, pretože vedie k najmenšej strate svalovej sily. Ak sa však cieľ blíži okamžite alebo krátko po zbehu z kopca, kratší krok nás zbytočne spomalí a ušetrí nám sily, ktoré po prebehnutí cieľom pochopiteľne nebudeme potrebovať.

Z hľadiska regenerácie je užitočné vedieť, že bolesť svalov poškodených počas lezenia z kopca dosahuje maximálnu intenzitu v prvých dvoch dňoch a zvyčajne zmizne v priebehu nasledujúceho dňa alebo dvoch, ale to isté sa nedá povedať o svalovej slabosti. Môže trvať až dva týždne, kým štvorhlavý stehenný sval znovu nadobudne plnú silu, preto je dôležité po pretekoch riadne odpočívať, aby sa predišlo zraneniu, najmä ak išlo napríklad o polmaratón alebo maratón v kopcovitom teréne.

Dobrou zprávou jistě je, že s každým seběhnutím z kopce se naše svaly stávají silnějšími, lépe připravenými na další „sešup“ a méně náchylnými k bolestem a zraněním po něm. To je však samozřejmě podstata tréninku čehokoliv, nejenom běhání z kopce.

Dobrou správou je, že s každým zjazdom sa naše svaly stávajú silnejšími, lepšie pripravenými na ďalší „zjazd“ a menej náchylnými na bolesť a zranenia po ňom. Ale to je samozrejme podstata tréningu na čokoľvek, nielen na beh z kopca.

Share post:

Subscribe

spot_imgspot_img

Popular

More like this
Related

Tréningové štruktúry pre kombinovaný tréning rýchlosti a vytrvalosti.

Ak chcete byť úspešní na vytrvalostných tratiach, musíte pracovať...

Ako dosiahnuť efektívne spaľovanie tukov prostredníctvom nízkej intenzity cvičenia

Prsné pásy alebo športtestre, ktoré merajú tepovú frekvenciu, nazývame...

Ako zvýšiť VO2Max a zároveň zrýchliť: Efektívne stratégie na boj proti únave

Už takmer sto rokov sa hranice vytrvalostného výkonu spájajú...

PASCA PRE BEŽCA: Vynechávaš Warm up a Cool down? Hrozí ti vážné zranenie!

Všetky tréningy by sa mali začínať zahriatím a končiť...