AUDIO VERZE ČLÁNKU
|
Pravdepodobne si to nemyslíte, ale keď beháme, v skutočnosti neustále padáme. Pri každom kroku jednou nohou padáme dopredu na druhú, a keby sme nemali svaly na nohách, okamžite by sme sa na zemi roztiahli do šírky aj do dĺžky.
Namiesto toho najprv mierne natiahneme a potom stiahneme štvorhlavý sval stehna, čím sa koleno narovná a umožní nám opakovať pohyb. Pravidelný tréning posilňuje štvorhlavý sval stehna, takže si zvykne na nekonečné striedanie cyklov naťahovania a sťahovania, a výsledkom sú vytrénované svaly, ktoré (veľmi) nebolia.
To však nie je celkom pravda, keď sa rozbiehame z kopca, pretože naša predná noha dopadá na zem pod úrovňou zadnej nohy a my padáme dopredu oveľa výraznejšie. Natiahnutie štvorhlavého svalu musí byť väčšie a kontrakcia rýchlejšia, čo vedie k rýchlej a pomerne výraznej strate svalovej sily, čo je určite veľmi nepríjemné, najmä počas pretekov, keď viete, že vás čaká niekoľko kilometrov od úpätia kopca, z ktorého práve schádzate.
Na pretekoch, kde sa cieľ nenachádza na úpätí kopca, je skrátenie kroku relatívne rozumným riešením, pretože vedie k najmenšej strate svalovej sily. Ak sa však cieľ blíži okamžite alebo krátko po zbehu z kopca, kratší krok nás zbytočne spomalí a ušetrí nám sily, ktoré po prebehnutí cieľom pochopiteľne nebudeme potrebovať.
Z hľadiska regenerácie je užitočné vedieť, že bolesť svalov poškodených počas lezenia z kopca dosahuje maximálnu intenzitu v prvých dvoch dňoch a zvyčajne zmizne v priebehu nasledujúceho dňa alebo dvoch, ale to isté sa nedá povedať o svalovej slabosti. Môže trvať až dva týždne, kým štvorhlavý stehenný sval znovu nadobudne plnú silu, preto je dôležité po pretekoch riadne odpočívať, aby sa predišlo zraneniu, najmä ak išlo napríklad o polmaratón alebo maratón v kopcovitom teréne.
Dobrou zprávou jistě je, že s každým seběhnutím z kopce se naše svaly stávají silnějšími, lépe připravenými na další „sešup“ a méně náchylnými k bolestem a zraněním po něm. To je však samozřejmě podstata tréninku čehokoliv, nejenom běhání z kopce.
Dobrou správou je, že s každým zjazdom sa naše svaly stávajú silnejšími, lepšie pripravenými na ďalší „zjazd“ a menej náchylnými na bolesť a zranenia po ňom. Ale to je samozrejme podstata tréningu na čokoľvek, nielen na beh z kopca.